خانهhomeانتقال هوا

انتقال هوا

مصرف انرژی همواره بسیار مهم و حائز اهمیت بوده است. به خصوص در ساختمان ها با کاربری مختلف که انتقال هوا در کنار کمترین مقدار اتلاف انرژی همواره مطلوب و مورد درخواست و هدف تولید کنندگان در صنعت سازه های ساختمانی بوده است . بنابراین توجه به یک سیستم انتقال هوا ی حرفه ای با طراحی دقیق و اجرای عالی می تواند مهم ترین مسئله در امر انتقال هوا (Air Transfer) و توزیع هوا در سیستم های تهویه مطبوع باشد. ازجمله عواملی که در انتقال هوا بسیار به آن توجه می شود در نظر گرفتن پارامتر های گوناگونی هم چون شرایط اقلیمی و آب و هوایی و همچنین معماری ساختمان ها با کاربری های گوناگون می باشد که خود نیز بسیار مرتبط با وضعیت و شرایط اقلیمی می باشد . نکته دیگر در سیستم انتقال هوا همان راندمان سیستم های انتقال هوا می باشد که با بکارگیری تجهیزات و وسایل مورد نیاز و مرتبط با سیستم های انتقال هوا رابطه مستقیم دارد.

در ابتدا راه اندازی و اجرای یک سیستم انتقال هوا جهت توزیع و انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر که در اغلب موارد این هوا از یک محیط داخلی به یک محیط خارجی می باشد؛ کاری ساده به نظر می رسد. در حالیکه این امر نیازمند بکار گیری تخصص و مهارت بالایی در امر کانال کشی در سیستم انتقال هوا و استفاده بهینه و به جا از کانال فلکسیبل و هم چنین سایر تجهیزات و اتصالات می باشد. در واقع انتقال هوا یک مبحث بسیار مهمی می باشد که نیازمند مجموعه کاملی از تجهیزات لازم همچون داکت ها و کانال فلکسی در سایز ها و اندازه های متنوع، طراحی و محاسبات دقیق با تکیه بر دانش فنی روز و تعاریف علمی می باشد. و در صورت طراحی و اجرای غیر علمی و فاقد محاسبات علمی، سیستم های انتقال هوا نمی تواند کارکرد درست و صحیحی داشته باشد و همواره می تواند مشکلاتی را در جریان انتقال هوا ایجاد نماید.

انتقال هوا علاوه بر محیط های مسکونی در سایر ساختمان ها و محیط ها با هر کاربری و هدفی می تواند مهم ترین مسئله در امر تهویه مطبوع باشد. کلیه ساختمان ها و سازه ها اعم از سالن های ورزشی، کتابخانه ها، بیمارستان ها، مساجد، سالن های غذا خوری و رستوران ها، سالن های اجتماعات و هتل ها و کلیه دفاتر اداری و همچنین فروشگاه ها و موزه ها و کلیه گل خانه ها و … نیازمند انتقال هوا بصورت حرفه ای و علمی می باشند بنابراین مهمترین مسئله انتخاب یک روش طراحی بهینه برای اتقال هوا به خارج در سیستم تهویه مطبوع و یا سیستم های توزیع و انتقال هوا می باشد. یکی از نیاز های هر ساختمان در امر انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع ایجاد و تولید هوای سرد و خنک در فصل تابستان می باشد. این مسئله مهم در ساختمان ها ی بزرگ و فضاهای با متراژ بالا با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع هم چون چیلر ها امکان می پذیرد. ولی مهم ترین اصل همان بهینه و حرفه ای بودن سیستم های انتقال هوا (در اینجا سیستم های چیلری) جهت انجام هرچه بهتر و با کیفیت تر امر انتقال هوا در محیط می باشد.

در امر انتقال هوا بویژه در سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های توزیع و انتقال هوا می بایست به چند مورد در نگهداری از دستگاه ها توجه نمود. که ار آن جمله می توان به بازرسی سیستم های انتقال هوا و انجام آزمایشات نشتی در حین کار می باشد.

اگرچه می توان هر سیستم تهویه مطبوع را در هر محیطی و هر ساختمان استفاده کرد ولی در عمل جهت انتقال هوا نامناسب به خارج و تولید هوای تازه و خنک در فضای داخل عواملی چون هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری، طرح معماری فضا و تجربه مهندسی طراح و تعدا سیستم های تهویه مطبوع بنا بر ظرفی هر محیط و ساختمان می تواند از جمله عواملی باشد که انتخاب های ما را در زمینه انتخاب بهترین و مناسب ترین سیستم انتقال هوا محدود می نماید. در بحث انتقال هوا مورد دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد نوع منبع انرژی و دستگاه های ترمیتنال و یوزر ها یا بعبارتی همان سیستم های مصرف کننده می باشند. چگونگی توزیع و انتقال هوا نیز یک دیگر از مسائل مهمی می باشد که حتما باید در بحث اتقال هوا به آن توجه ویژه ای نمود.

در حین عملیات انتقال هوا همچنین می توان به نکته صرفه جویی در انرژی نیز توجه نمود به این ترتیب که در سیستم های تهویه مطبوع و توزیع و انتقال هوا نکات زیر و مراحل زیر اجرا و بکار گیری شود

  • استاندارد کردن شرایط محیطی بویژه محیط بیرون و خارج از ساختمان با توجه به مسائلی چون میزان دما و وزش باد، میزان رطوبت
  • در نظر گرفتن شرایط استاندارد در ساختمان ها و فشار مربوط به ظرفیت داخلی هر ساختمان در حین انتقال هوا
  • استفاده از سیستم های انتقال هوا نوین در امر توزیع و انتقال هوا که مصرف انرژی پایینی داشته و عمدتاً بر اساس گرما و سرما تعیین می شود و می تواند کمک بسیار بزرگی در راستای کاهش مصرف انرژی داشته باشد. نکته مهم در این گونه سیستم ها این است که ممکن است هزینه اولیه آن ها (مانند هزینه طراحی اجرا و نصب سیستم های انتقال هوا) بالا باشد ولی در نهایت استفاده از سیستم های مدرن در امر انتقال هوا می تواند بسیار مقرون به صرفه و مناسب محیط ها گوناگون با هر کاربری و هدفی باشد.
انتقال هوا

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349