خانهوسایل نصب و تجهیزات جانبیتبدیل لوله هود

تبدیل لوله هود

تبدیل لوله هود

تبدیل لوله هود چیست؟

پیش از آنکه به بررسی و تشریح تبدیل لوله هود بپردازیم بهتر است تا درباره لوله خرطومی هود، انواع و سایز های آن بیشتر بدانیم.

لوله هود نوعی از چندین نمونه متفاوت و متنوع لوله های فلکسیبل می باشد که کاربرد های بسیار زیادی را دارا می باشد. به طور کلی از این لوله خرطومی برای اتصال به هود های زیر کابینتی در آشپزخانه های خانگی و یا برای اتصال به هود های صنعتی، شومینه ها و … استفاده می گردد.

به دلیل پخت و پزی که در فضای آشپزخانه ها انجام می گیرد؛ هوای نامطبوع، گرد و غبار، رطوبت و … در داخل محیط پراکنده می شود. این هوای نامطبوع را می توان از طریق فن دستگاه های هود مکش و با استفاده از لوله هود به فضای خارجی انتقال داد.

در این میان استفاده از تجهیزات و قطعات جانبی دیگری نیز برای کارایی بیشتر و استفاده مناسب تر از لوله هود مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این قطعات تبدیل لوله هود می باشد.

کاربرد تبدیل لوله خرطومی هود

در واقع کاربرد اصلی این قطعه برای اتصال لوله هود به دهانه خروجی موتور هود و یا اتصال آن به دریچه خروجی هوا می باشد.

لوله هود با اتصال به دریچه های هوا، می تواند هوای نامطبوعی که توسط موتور فن هود مکش شده است را به فضای خارجی هدایت نماید. در واقع دریچه هود روزنی می باشد که این هوای نامطبوع و سایر جریان های خروجی از سیستم های تهویه مطبوع از طریق آن خارج می گردد. به این ترتیب هوای مطبوع و سالم و تازه جایگزین می گردد و جریان هوا همواره در حال چرخش می باشد.

علاوه بر این مورد از تبدیل لوله هود برای اتصال لوله های خرطومی هود در سایز ها و اندازه های متفاوت به یکدیگر نیز بهره برده می شود.

به عنوان مثال تبدیل هود 15 با 12 یکی از انواع تبدیل لوله هود به شمار می رود که در موارد تغییر سایز دهانه لوله هود و یا بخش های خروجی لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای هود های خانگی به طور معمولی از لوله های خرطومی هود در سایز های 10 سانتی متر استفاده می گردد. اما در بسیاری مواقع دهانه بخش خروجی لوله هود و یا محل اتصال لوله هود به دریچه 12 سانتی متر می باشد. بنابراین لازم است تا از تبدیل لوله هود استفاده شود تا بتوان کارایی سیستم را به بالاترین میزان خود رساند.

دلیل استفاده از لوله هایی در سایز های بزرگتر بیشتر در مواردی کاربرد دارد که طول لوله خرطومی هود کوتاه می باشد. در واقع این کار به آن علت انجام می پذیرد که صدای تولید شده در هنگام عبور جریان هوا در داخل لوله به حداقل برسد.

به طور کلی می توان اینگونه بیان نمود که برای کاهش صدای تولید شده توسط فن و موتور دستگاه های هود می توان در صورت استفاده از لوله های بلند، سایز آن ها را کوچکتر در نظر گرفت.

در مقابل نیز می توان برای مواردی که نیاز است تا لوله هود را بسیار کوتاه در نظر بگیریم، از لوله هایی با قطر بیشتر استفاده شود. به این ترتیب می توان صدای تولید شده در هنگام عبور جریان هوا در داخل لوله خرطومی هود را به کمترین میزان خود رساند. در اینگونه موارد است که می بایست برای اتصال لوله هود به بخش خروجی هوا از تبدیل لوله هود استفاده نمود.

انواع متفاوت تبدیل لوله فلکسی هود

لوله خرطومی هود در سایز های متفاوتی طراحی و تولید می گردد بنابراین لازم است تا کلیه قطعاتی که برای نصب آن نیز مورد استفاده قرار می گیرد اعم از انواع تبدیل لوله هود، رابط و … نیز در سایزهای متفاوتی تهیه و مورد استفاده قرار بگیرد.

لوله فلکسیبل هود در سایز های 10، 15، 20، 25، 30، 35، 40 و 45 سانتی متر طراحی و تولید می گردد. به دنبال آن نیز تبدیل لوله هود می بایست دارای ورودی و خروجی هایی با قطر دهانه متناسب با سایز های متفاوت لوله هود را دارا باشد.

زیرا در بسیاری موارد نیاز است تا دو سایز متفاوت از لوله هود به یکدیگر متصل گردد تا در نهایت به دریچه خروجی برسد و هوای نامطبوع کشیده شده توسط فن هود را به محیط خارج هدایت نماید.

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم؛ لوله های هود که برای مصارف خانگی مورد استفاده می گردد؛ در اکثر موارد در سایز 10 می باشد. در این حالت برای اتصال لوله هود سایز 10 به دریچه خروجی و یا همچنین برای اتصال به خرطومی سایز 12 و 15 سانتی متر لازم است تا از یک تبدیل لوله هود استفاده نمود.

تبدیل هود

ساختار لوله هود و تبدیل هود

لوله خرطومی هود  به ویژه در نمونه های خانگی از جنس پی وی سی می باشد. به طور کلی ساختار این محصول متشکل از نوار پی وی سی می باشد که به همراه یک رشته مفتول فولادی در هم تنیده می شود و به صورت مارپیچی حالتی خرطومی را به لوله هود می دهد.

همین ساختار خاص در لوله های هود سبب می گردد تا خاصیتی حالت پذیر و ارتجاعی داشته باشد. از سوی دیگر تعبیه نمودن فنر فولادی در میان ساختار متشکل از پی وی سی در این محصول موجب می گردد تا از مقاومت بسیار بالایی نیز در برابر ضربه های فیزیکی و انواع فشار های منفی بیرونی برخوردار گردد.

خاصیت انعطاف پذیری بالای لوله های خرطومی هود این امکان را به وجود می آورد تا مقدار و طول قابل توجهی از لوله هود را بتوان در کارتن های کوچکی بسته بندی نمود. در واقع این موضوع سبب می گردد تا انبار کردن و  نگهداری آن و حمل و نقل جابجایی لوله های هود نیز به آسانی و سهولت انجام پذیرد. به دلیل ورن سبک لوله فلکسیبل هود، نصب و جانمایی آن نیز بسیار ساده می باشد و در کوتاهترین زمان ممکن انجام می گیرد.

با توجه به تمام موارد ذکر شده در رابطه با مزایا و خصوصیات منحصر به فرد لوله های خرطومی هود به ویژه لوله هود خانگی از جنس پی وی سی، می توان به این نکته نیز اشاره نمود که کلیه قطعات و اتصالاتی که برای نصب و جانمایی این لوله هود مورد استفاده قرار می گیرد؛ مانند تبدیل لوله هود و … نیز   از جنس پی وی سی ساخته می گردند. بنابراین می توان اینگونه نتیجه گیری نمود که مقاومت بالایی داشته و وزن سبکی را نیز دارا می باشند.

تولید و ساخت  تبدیل لوله خرطومی هود

کلیه ویژگی هایی که برای این محصولات بر شمرده شد؛ همگی موجبات تولید آسان آن ها را نیز فراهم می آورد. امروزه ساخت و تولید تبدیل لوله هود و همچنین سایر قطعات و حتی تولید لوله خرطومی هود در کارگاه های تولیدی انواع لوله های خرطومی و کانال های فلکسیبل به سهولت و در کوتاهترین زمان صورت می پذیرد.

بنابراین می توان اینگونه بیان نمود که این امکان وجود دارد که در زمان های به نسب کوتاه تعداد قابل توجهی از قطعات جنبی برای نصب لوله های خرطومی هود تولید و به بازار مصرف ارائه گردد.

قیمت تبدیل لوله خرطومی

مسئله تولید گسترده این گوه از محصولات و قطعات می تواند بر روی قیمت تبدیل لوله هود نیز موثر واقع گردد. زیرا تولید در تعداد بالا و با سرعت بیشتر می تواند قیمت تبدیل هود را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. البته موارد بسیار دیگری نیز می تواند قیمت لوله های خرطومی و قطعات و اتصالات جانبی این محصولات را افزایش و یا کاهش دهد.

کیفیت مواد اولیه که در ساخت و تولید یک محصول به کار گیری می شود، درجه کیفی متریال، شیوه تولید، ماشین آلاتی که مورد استفاده قرار می گیرد و … از جمله مواردی است که در اولین گام های تولید بسیار حائز اهمیت می باشد و می تواند قیمت محصول را تحت تاثیر قرار دهد.

با توجه به کیفیت های متفاوت، قیمت های متفاوتی از این محصول نیز در بازار موجود می باشد.

امروزه برای خرید تبدیل لوله هود و سایر قطعات، انتخاب ها و گزینه های بسیار متنوعی را در پیش روی خود خواهیم داشت. اما آنچه بسیار مهم و قابل توجه می باشد؛ دقت به کیفیت محصول و متریال مصرفی در ساخت آن می باشد.

تبدیل لوله هود
انتخاب و خرید لوله هود و قطعات جانبی

برای خرید تبدیل لوله هود و یا حتی لوله خرطومی هود لازم است تا در درجه اول می بایست شرایط و ویژگی های محل نصب و جانمایی لوله هود را به دقت بررسی نمود.

عوامل بسیار زیادی می تواند بر روی انتخاب سایز و نوع و جنس محصول مورد نظر ما موثر واقع گردد که عبارت است از : بزرگی و کوچکی آشپزخانه، محل جانمایی دستگاه هود، نزدیکی یا دور بودن هود به پنجره ها و یا اینکه اصلا پنجره ای ای در نزدیکی آن وجود دارد یا خیر، تعداد اجاق های گاز موجود در آشپزخانه، تعداد دفعات پخت و پز، نوع و میزان مواد اولیه ای که برای پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرد؛ نوع سیستم تهویه هوای موجود در محیط، توان مصرفی و راندمان کاری موتور فن دستگاه هود، سایز دریچه خروجی هوا که قرار است هوای مکش شده توسط هود از آن به فضای خارج منتقل گردد و … همه و همه از جمله عواملی به شمار می روند که می تواند در تعیین سایز و اندازه قطر دهانه لوله هود و به دنبال در تعیین سایز تبدیل لوله هود بسیار موثر واقع شود.

بنابراین می بایست برای خرید اینگونه از محصولات تمامی این موارد را مد نظر داشت و به دقت مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این موارد، نکته دیگری نیز وجود دارد که توجه به آن در برخی مواقع بسیار مهم می باشد. به عنوان مثال تعبیه و جانمایی دستگاه هود در محیط های باز و بدون سرپوش، موجب می گردد تا انتخاب بیشتر به سمت گزینه هایی معطوف گردد مع از مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت برخوردار می باشند.

البته اکثر لوله های هود از این قابلیت و مقاومت در برابر رطوبت برخوردار هستند. زیرا هوایی که از آشپزخانه به داخل هود مکش می شود و قرار است تا به وسیله لوله خرطومی هود به محیط خارج هدایت شود؛ دارای مقادیر قابل توجهی از رطوبت هوا نیز می باشد. بنابراین نیاز است تا جنس این محصول به گونه ای باشد تا در برابر لوله هود از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

به طور کلی تمام موارد و ویژگی هایی که برای لوله های خرطومی هور بیان می گردد در رابطه با قطعات جانبی این محصول مانند تبدیل لوله هود و … نیز صدق می کند. به عنوان مثال جنس، وزن سبک، مقاومت بالا در برابر ضربه، مکان تولید گسترده در تعداد بالا در کمترین زمان ممکن، قیمت مناسب و مقرون به صرفه، امکان حمل ونقل و جابجایی آسان، بسته بندی و انبار کردن ساده در کوتاهترین زمان ممکن و … همگی از جمله مزایای می باشد که می توان در کنار ویژگی های لوله خرطومی هود، برای تبدیل لوله هود نیز در نظر داشت.

با توجه به نمونه های متفاوتی که از لوله خرطومی هود در بازار وجود دارد می توان برای هر کدام نمونه های متفاوتی از تبدیل لوله هود را نیز استفاده نمود.

به طور کلی دو نوع لوله هود طراحی و تولید می گردد. دسته اول نوع ساده ای از لوله های هود می باشند که به بخش خروجی موتور هود متصل می شوند و با اتصال سر دیگر لوله به تبدیل هود و دریچه خروجی، هوای نامطبوع داخل آشپزخانه را به خارج منتقل می نماید.

در مقابل نوع دیگری از لوله فلکسی هود وجود دارد که علاوه بر مکش و انتقال هوا می تواند پس از انجام عملیاتی بر روی هوای داخل هود و جداسازی آلودگی ها، رطوبت و گرد و غبار از هوا، آن را دوباره به داخل محیط باز گرداند. در این حالت نیاز است تا از تبدیل لوله هود خاصی در قسمت اتصال به خروجی هود استفاده گردد. زیرا لوله خرطومی هود در این مورد تنها وظیفه انتقال و هدایت هوا را به عهده ندارد. بلکه عمل تصفیه هوا را نیز عهده دار می باشد. بنابراین می توان اینگونه بیان نمود که در این حالت دستگاه هود برای گردش هوای مطبوع، به نوعی عمل تهویه هوا را نیز انجام می دهد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349