خانهhomeتهویه هوا در ساختمان

تهویه هوا در ساختمان

یکی از مسائل بسیار مهم که امروزه مهندسان و سایر فعالان در عرصه ساختمان سازی باید به آن توجه بسیار زیادی را داشته باشند در واقع همان تهویه هوا در ساختمان ( HVAC ) و جریان و پخش هوای تازه در محیط های داخلی ساختمان می باشد. این مسئله تا حد بسیار زیادی می تواند بر آسایش و رفاه ساکنان هر ساختمان با هر کاربری داشته باشد . در واقع منظور از تهویه هوا در ساختمان همان هوا رسانی در ساختمان می باشد که در بخش های جزئی تر هدف تولید هوای مطبوع و تازه می باشد. و اگر در این زمینه به خوبی عمل شود در واقع می توان اذعان داشت که عمل تهویه هوا در ساختمان به خوبی و با بیشترین کیفیت انجام شده است.

موضوع قابل تامل این است که حتی گران ترین و لوکس ترین ساختمان ها نیز در صورتی که تدابیری جهت تهویه هوا در ساختمان نداشته باشند قابل سکونت و زندگی نخواهند بود . بنابر این مسئله تهویه هوا در ساختمان مسئله بسیار مهمی می باشد که توجه به آن می تواند رفاه ساکنان را به ارمغان بیاورد. در واقع تهویه هوا در ساختمان به معنای کنترل دما ، درجه رطوبت هوا ، و هم چنین سرعت جریان هوا می باشد. مورد دیگری که در تهویه هوا در ساختمان مطرح است در واقع از بین بردن گرد و غبار و سایر آلودگی های هوا نظیر دود سیگار و .. می باشد. البته از بین بردن باکتری ها و میکروب های موجود در هوا یکی دیگر از موضوعاتی است که در تهویه هوا در ساختمان مد نظر قرار می گیرد. گرمایش و سرمایش که البته آن نیز متناسب با فصل های متفاوت سال می باشد از جمله اهداف دیگری است که در تهویه هوا در ساختمان وجود دارد.

برای پیاده سازی و اجرای یک سیستم تهویه هوا در ساختمان باید که فضا یا ساختمان ( بزرگی ، حجم و ظرفیت فضا ) را در نظر داشت. هدف و کاربری ساختمان و هم چنین موقعیت مکانی آن نیز می تواند از جمله عوامل تعیین کننده نوع تهویه هوا در ساختمان به شمار آید. برای در نظر گرفتن مدلی از تهویه هوا در ساختمان باید به جنبه های فیزیکی ساختمان ها و فضا که چقدر با سیستم تهویه هوا در ساختمان که مد نظر ماست مطابقت دارد هم دقت شود. زیرا که تنظیم عملکرد تهویه هوا در ساختمان به این مهمبسیار وابسته می باشد و به لحاظ حرفه ای می بایست جنبه های فیزیکی محیط های داخلی برای در نظر گرفتن تهویه هوا در ساختمان مناسب ، در نظر گرفته شود. نا گفته نماند که انتظارات و سلیقه و ایده های شخصی کار فرما نیز می تواندعاملی تعیین کننده در میزان کیفیت تهویه هوا در ساختمان به شمار بیاید.

شاید در صحبت و روی نقشه های تئوری این امکان وجود داشته باشد تا بتوان تهویه هوا در ساختمان را با هر سیستم و هر کیفیتی برای هر مکانی و ساختمانی استفاده نمود اما در واقع بحث تهویه هوا در ساختمان بسیار پیچیده تر از یک سری محاسبات ساده است و می بایست طی یک سری عملیات ححرفه با تکیه بر دانش مهندسی طراحی و در محل مناسب پیاده سازی و جانمایی شود.

تهویه هوا در ساختمان باید به گونه ای انجام شود که جریان هوا از طریق کانال فلکسی رفت وارد محیط داخلی ساختمان می شود و از مسیر برگشت وارد کانال فلکسیبل برگشت شده و دوباره به سیستم تهویه هوا در ساختمان باز می گردد. در این میان تغییراتی از طرف سیستم تهویه هوا در ساختمان روی هوای برگشتی به لحاظ درجه حرارت ، میزان رطوبت و … صورت می گیرد و دوباره جریان هوای تازه از طریق کانال های رفت وارد محیط می شوند . و در واقع از این طریق تهویه هوا در ساختمان موجب تولید هوای تازه و مطبوع در ساختمان می شود.
موضوع دیگری که در تهویه هوا در ساختمان مورد توجه قرار می گیرد نوع منبع انرژی مورد استفاده در تهویه هوا در ساختمان می باشد که با توجه به مدل تهویه هوا در ساختمان از برق یا گاز استفاده می شود و این مهم وابسته به وجود داشتن آب کافی در سیستم تهویه هوا در ساختمان می باشد. مسئله دیگر همان در نظر گرفتن نحوه انتقال سیال واسطه جهت تولید سرما و یا گرما در امر تهویه هوا در ساختمان می باشد. از سوی دیگر مطابقت داشتن ظرفیت تجهیزات استفاده شده برای تهویه هوا در ساختمان با بار های سرمایشی و گرمایشی از پیش تعیین شده در طرح بسیار مهم و اساسی می باشد.

در نتیجه باید بیان کرد که جهت پیاده سازی مناسب ترین حالت برای تهویه هوا در ساختمان می بایست یک سیستم تهویه متناسب با ظرفیت ساختمان و نیاز مشتری بر آورد و ارائه نمود و این موضوع نیز اهمیت بسیار زیادی دارد که تهویه هوا در ساختمان که با کلیه استاندارد های روز دنیا مطابقت کامل داشته باشد.

تهویه هوا در ساختمان

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349