خانهhomeفلکسیبل

فلکسیبل

کانال فلکسیبل، داکت فلکسی، لوله فلکسیبل یا خرطومی هوا همه از جمله مواردی می باشند که امروزه در دنیای تأسیسات ساختمانی و صنعتی کاربرد وسیعی دارند. لازم به توضیح است که واژه فلکسیبل در واقع به معنای قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاعی محصولات گفته می شود و این امکان مزایا و ویژگیهای فراوانی را برای هر فرآورده به ارمغان می آورد. توضیح بیشتر اینکه کانال فلکسی یا داکت فلکسیبل یکی از محصولات نوین و پرکاربرد تأسیسات ساختمانی می باشد که در سیستم های تهویه و انتقال هوا، انتقال پود و ذرات، جابه جایی مواد و مایعات، سیستم های انتقال آب و برق در صنایع و کشاورزی به میزان زیادی مورد کاربری قرار می گیرد.

در حقیقت کانال ها یکی از مهم ترین اجزاء و عناصر در سیستم های تأسیسات ساختمانی و صنعتی می باشند که وظایف مهمی را بر عهده داشته و یکی از ارکان مهم و تأثیرگذار این سیستم ها می باشند. کانال ها و از جمله کانال فلکسیبل هوای تولیدی یا مصرفی را از فضا یا دستگاه تهویه مطبوع مورد نظر دریافت کرده و به سیستم یا فضای مورد نظر می رسانند. در واقع بدون وجود کانال ها سیستم انتقال هوا و مواد و یا دیگر موارد مشابه با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد. کانال ها از نظر شکل ظاهری یا مواد تشکیل دهنده در ساختشان به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند که در این مقاله صرفا به موضوع فلکسیبل و انواع آن خواهیم پرداخت.

کانال فلکسیبل یا لوله خرطومی فلکسیبل که با نام Flexible air duct نیز شناخته می شود علاوه بر خاصیت انعطاف پذیری و ارتجاعی خود که امکان کاربرد در مکان هایی را که سایر تولیدات مشابه ندارند به این محصول می دهد، امکان پیش عایق بودن را نیز دارا می باشد که موجب کاهش مراحل اجرایی می شود و علاوه بر آن از مصالح نوین می توان در این امر بهره برد. همچنین فلکسیبل یا در واقع کانال فلکسیبل سطح داخلی صاف و صیقلی را نیز دارا می باشد که موجب کاسته شدن افت فشار و بالارفتن راندمان کاری این نوع کانال یا داکت می شود. از دیگر مزایا و مشخصات فنی کانال فلکسیبل امکان کاربرد تبدیل و اتصالات کانال های گالوانیزه برای این محصول و محصولات مشابه می باشد.

کانال فلکسیبل در نوع ساده (بدون عایق) از جدار آلومینیومی تشکیل شده است که همراه با یک فنر مارپیچ که بر قابلیت انعطاف پذیری آن افزوده می شود در کاربری های مختلف از جمله انتقال جریان هوا در سیستم های تهویه به کار می رود. کانال فلکسیبل عایق دار ساختاری مشابه نوع فلکسیبل ساده را دارا بوده با این تفاوت که عایق به کار رفته در آن در میان جدار آلومینیومی قرار می گیرد و مقداری بر ضخامت آن می افزاید. لازم به ذکر است که عایق به کار رفته در این محصول از انواع مصالح جدید مانند پلی اتیلن، پلی استر یا عایق الاستومری می باشد که معایب عایق های سنتی مانند پشم شیشه را برطرف کرده و مزایای بسیاری را دارا می باشند که در ادامه به بیان مشخصات فنی هرکدام خواهیم پرداخت :

کانال فلکسیبل هوا ساده

  • کانال فلکسیبل هوا ساده آلومینیومی

این تجهیز که ساده ترین نوع فلکسیبل می باشد که مزایا و مشخصات فنی کلی کانال های فلکسیبل را از جمله ضد آتش بودن، بهداشتی یا آنتی باکتریال بودن به دلیل عدم جذب رطوبت، راندمان بالا به دلیل دارا بودن سطح داخلی صاف و مقاومت در دمای 30- تا 150+ درجه سانتیگراد را دارا می باشد که بر ویژگیهای دیگر آن مانند قابلیت کشش، فشردگی و پیچش می افزاید.

  • کانال فلکسیبل هوا ساده پی وی سی

این تجهیز در دو نوع شفاف و تیره موجود می باشد که بر دامنه فعالیت ها و کاربری های آن می افزاید.

  • کانال فلکسیبل هوا از نوع PVC شفاف

این کانال عمدتا در امر انتقال هوا و ذرات مانند کارگاه های صنعتی نجاری و سنگ، کارخانجات صنعتی و غیره به کار می رود.

  • کانال فلکسیبل هوا از نوع PVC تیره

به دلیل مقاومت بالا و تیرگی در رنگ، این محصول تأسیساتی در سیستم های تهویه به خصوص در جریانات برگشت و همچنین اگزاست فن ها در سطح زیادی به کار گرفته می شوند.

  • کانال فلکسیبل هوا برزنتی

علی رغم سادگی در ساخت که از جدار برزنتی می باشد این لوله خرطومی یا فلکسیبل مقاومت بسایر بالایی را دارا می باشد و همچنین از انعطاف پذیری فوق العاده ای برخوردار است. از این تجهیز در صنعت هوایی، خودروسازی و… به کار برده می شود.

کانال فلکسیبل هوا عایق دار

  • کانال فلکسیبل هوا با عایق سنتی

همانطور که پیشتر اشاره شد ایزولاسیون موجود در این محصول(عمدتا پشم شیشه) قابلیت جذب بخار و رطوبت هوا را در اثر کندانس و تعرق داشته که به این دلیل امکان رشد و تکثیر عوامل بیماری زا را داشته که به هیچ عنوان بهداشتی نمی باشد و علاوه بر این عایق به کارگرفته شده در ساخت این فلکسیبل در اثر مرور زمان تحلیل رفته و در فضا پخش می شود که موجبات ایجاد مشکلات تنفسی و حساسیت فراهم می آورد.

  • کانال فلکسیبل هوا با عایق های نوین

این محصولات طیف گسترده ای از فلکسیبل ها را شامل میشود که از جمله آنها می توان به فلکسیبل با عایق پلی استر، پلی اتیلن و الاستومری را از جمله پرکاربدترین آنها دانست که ویژگیها و مزایای بیشماری را شامل می شوند. این فلکسیبل ها بهداشتی می باشند، رطوبت و بخار را جذب نکرده و دارای استحکام بالا در محدوده دمایی بالای می باشند. لازم به ذکر است که این محصولات در حال حاضر از طریق تولیدکنندگان مختلفی تولید و به بازار ارایه می شوند که می بایست به منظور دریافت لیست قیمت و نحوه فروش آنها با نمایندگی فروش این تولیدکنندگان ارتباط برقرار کرد.

فلکسیبل

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349