خانهکانال فلکسیبلمقایسه کانال فلکسیبل با عایق الاستومری و عایق پشم شیشه

مقایسه کانال فلکسیبل با عایق الاستومری و عایق پشم شیشه

کانال فلکسیبل عایق دار

امروزه با استفاده از انواع متفاوت کانال های خرطومی و داکت فلکسیبل می توان بسیاری از نیاز ها در صنایع مختلف را برآورده ساخت. این نوع از کانال ها با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارند و همچنین شیوه تولید و ساخت ویژه، می توانند بسیار کاربردی باشند. به عنوان مثال همین ویژگی انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی انواع داکت های فلکسیبل موجب می گردد تا از مقاومت بالایی برخوردار باشند. به این معنی که خاصیت ارتجاعی این محصول سبب می گردد تا در برابر کشیدگی، پارگی و سای فشار های فیزیکی منفی وارد شده، از استحکام بالایی برخوردار باشد. از سوی دیگر همین عامل می تواند در حمل و نقل و جابجایی، نگهداری و انبار کردن و همچنین نصب این نوع از لوله ها بسیار موثر واقع گردد. همانطور که مشاهده می شود؛ نصب و جابجایی همه مدل های لوله های فلکسیبل به سادگی و در کوتاهترین زمان انجام می پذیرد.

انواع کانال فلکسیبل عایق دار

در این میان کانال هایی نیز وجود دارند که با انواع فوم هی موجود در بازار، عایق بندی شده اند. که از میان آن ه می توان به کانال فلکسیبل با عایق الاستومری و یا کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه اشاره نمود.

عایق بندی لوله های خرطومی از آن روی انجام می پذیرد که بتوان از ورود رطوبت به داخل لوله و آسیب های ناشی از آن مانند رشد قارچ و باکتری و پوسیدگی و … جلوگیر نمود. به علاوه اینکه این نوع از عایق ها می توانند محافظ خوبی در برابر عبور حرارت و یا هدر رفت انرژی به شمار روند. بنابراین می توان اینطور نتیجه گیری نمود که لوله های خرطومی عایق بندی شده با هر نوع عایق می توانند تا میزان قابل توجهی از هدر رفتن انرژی و حرارت و گرما جلوگیری به عمل آورند.

از سوی دیگر می توان به وضوح مشاهده کرد که کانال های فلکسیبلی که دارای عایق هستند؛ از مقاومت فیزیکی بالاتری نیز برخوردار می باشند. این موضوع سبب می شود تا در محیط هایی که شرایط کانال کشی سخت و یا مسیر عبور دادن کانال پرپیچ و خم و پر از موانع است؛ مشکلی برای این لوله خرطومی از لحاظ کشیدگی، پارگی و … به وجود نیاید. اما در اینجا این سوال پیش می آید که کدام نوع از کانال های فلکسیبل عایقکاری شده مناسب تر هستند؟ آیا می توان از این نوع از لوله های خرطومی در داخل منزل نیز استفاده نمود؟ هر کدام از این کانال های فلکسیبل با عایق الاستومری و یا عایق پشم شیشه لازم است تا در زمینه خاصی استفاده شوند و یا دارای کاربرد های مشابهی می باشند؟

مقایسه عایق الاستومری و عایق پشم شیشه

برای مقایسه کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه و عایق الاستومری، در درجه اول می بایست به تشریح و توضیح ویژگی های هریک بپردازیم. و در نهایت می توان با توجه به تفاوت های این دو محصول زمینه کاربر، مزیت ها و معایب هریک را بیان نمود. به این ترتیب مشتریان عزیز می توانند با مطالعه کامل این موارد، ضمن آگاهی کامل به تهیه و خرید کانال فلکسیبل مناسب با پروژه خود، اقدام نمایند.

کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه از سه لایه داخلی، میانی و خارجی تشکیل شده است که دو لایه داخلی و خارجی آن از فویل آلومینیومی لمینیت شده تشکیل شده است. لایه میانی هم متشکل از یک لایه عاشق پشم شیشه ورقی با ضخامتی در حدود 1 اینچ می باشد. با توجه به مقاومت دمایی بالای عایق پشم شیشه که از حدود 30 درجه زیر صفر تا حدود 250 درجه بالای صفر را در نظر می گیرد؛ می توان از این عایق برای عایق بندی کانال های فلکسیبل و لوله های خرطومی استفاده نمود.

کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه در طول شاخه های 10 متری و از سایز 10 تا 30 سانتی متر تولید می گردد.

مزایای کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

از مزایای این عایق می توان به مقاومت بالای آن در برابر حرارت اشاره نمود؛ که همانطور که در بالا نیز بیان کردیم با وجه به بازه حرارتی این محصول، میزان قابل توجهی می باشد.

موارد دیگری همچون انعطاف پذیری بالا به دلیل وجود مفتول فنری تعبیه شده در ساختار لایه های این محصول، استحکام بالا، انسجام لایه ها، قابلیت فشردگی زیاد برای سهولت در بسته بندی شاخه های 10 متری در فضای مورد نظر و نسبتاً کوچک، وزن کم جهت سهولت در حمل و نقل و نصب آسان و … همگی از جمله مزایای کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه به شمار می روند.

اما این محصول دارای معایبی نیز می باشد که در مقایسه با کانال فلکسیبل با عایق الاستومری کاملا مشهود می باشد.

به عنوان مثال کانال های فلکسیبلی که با عایق پشم شیشه، عایق کاری می شوند، در صورت نصب و جانمایی نامناسب و یا حتی در صورت استفاده طولانی مدت ممکن است تا جریان هوا در میان لایه های مختلف این لوله نفوذ نماید و همین موضوع سبب می شود تا پس از چندی، ذرات و تکه های بسیار ریزی از پشم شیشه در به همراه جریان هوا از لوله خارج شود و در محیط پراکنده گردد.

همانطور که می دانیم پشم شیشه با توجه به ساختار تولیدی و موادی که برای تهیه آن استفاده می شود؛ ترکیبی سمی می باشد که در صورت ورود به بدن انسان می تواند عاملی تهدید کننده برای سلامت وی به شمار رود.

بنابراین طبق آنچه پیش تر به آن اشاره نمودیم؛ با ورود ذرات جدا شده از لایه میانی کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه و انتشار آن در هوای محیط، سلامت انسان و محیط زیست تا میزان قابل توجهی در معرض خطر و آسیب جدی واقع می گردد. این در حالی است که عایق الاستومری دارای ساختاری سلولی و محیط زیست دوست دارد و به هیچ عنوان برای محیط زیست و انسان خطرناک نمی باشد.

به علاوه اینکه انسجام بالای لایه های این محصول نسبت به کانال با عایق پشم شیشه سبب می گردد تا هرگز جریان هوا به داخل این لایه  ها نفوذ نکند.

نصب کانال فلکسیبل عایق دار

از سوی دیگر نصب کانال های فلکسیبل با عایق پشم شیشه نیز بک پروسه چند مرحله ای را در برمی گیرد. به این صورت که لایه  میانی و لابه روکش کانال به عقب رانده می شود و لایه داخلی کانال با بست به دهانه متصل می گردد. سپس لایه های دیگر در جای خود قرار داده می شوند. که همین عامل همیشه این ابهام را به وجود خواهد آورد که آیا نصب و جانمایی لایه ها به خوبی صورت پذیرفته است و یا کار با کیفیت بالایی انجام گرفته است یا خیر؟

اما باید به این نکته اشاره کرد که هیچ گاه نمی توان در این مورد به جواب قطعی و محکمی رسید؛ چرا که امکان بررسی نحوه نصب در این مورد وجود ندارد.

اما در مقابل برای نصب کانال فلکسیبل با عایق الاستومری می توان اینگونه بیان نمود که با توجه به یک مرحله بودن کار، لوله خرطومی با یک بست به سادگی جانمایی می گردد و با توجه به مشخص بودن وضعیت اتصال، می توان از کیفیت کار اطمینان حاصل نمود.

به علاوه اینکه تک مرحله ای بودن نصب و جانمایی کانال فلکسیبل با عایق الاستومری از سرعت بالاتری نسبت به نصب کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه، برخوردار می باشد.

بنابراین می توان اینطور بیان نمود که کانال فلکسیبل با عایق الاستومری مزایای ویژه و منحصر به فردی دارد که می توان برای استفاده در زمینه های صنعتی و یا کانال کشی مربوط به ساختمان های مسکونی و اداری و … نیز از آن بهره برد.

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری

کانال فلکسیبل با عایق الاستومری نیز دارای ساختاری سه لایه متشکل از دو لایه فویل آلومینیوم لمینت شده و یک لایه میانی فوم فشرده الاستومری به عنوان عایق حرارتی می باشد.

این محصول در طول شاخه های 6 متری و در سایز های 4 تا 16 اینچ روانه بازار مصرف می گردد. لازم به ذکر است که مقاومت دمایی کانال فلکسیبل با عایق الاستومری در بازه 30- تا 110+ درجه سانتی گراد قرار می گیرد که میزان قابل توجهی می باشد.

از مهم ترین ویژگی های کانال فلکسیبل با عایق الاستومری این است که این محصول فاقد ویژگی خودسوزی می باشد؛ که در مقایسه با کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه یک امتیاز مثبت به شمار می رود.

کانال خرطومی با عایق الاستومری دارای وزن کمی می باشد و از انسجام لایه ای بالایی برخوردار است. این موضوع سبب شده است تا حمل و نقل و جابجایی این محصول مانند سایر نمونه های کانال های فلکسیبل ساده و راحت باشد. به علاوه اینکه نصب راحتی نیز خواهد داشت.

زیرا همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد؛ کانال فلکسیبل با عایق الاستومری دارای پوشش اضافی نمی باشد. بنابراین نصب ساده ای خواهد داشت. به علاوه اینکه کیفیت نصب و کارای آن نیز قابل سنجش می باشد. باید به این نکته نیز توجه داشت که عایق الاستومری به دلیل ساختار منسجم و سلولی بسته ای که دارد هیچ گونه ذرات و گرد و غباری در فضا منتشر نمی نماید و همواره به عنوان سدی مقاوم در برابر عبور حرارت، نفوذ رطوبت و یا حتی انتقال صوت، به خوبی عمل می نماید. به همین دلیل از عایق الاستومری به عنوان عایق صوتی نیز استفاده می شود.

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349