خانهکانال فلکسیبلکانال عایق شده

کانال عایق شده

کانال عایق شده

کانال، لوله یا داکت در انواع کانال ساده یا کانال عایق شده (Insulated duct) از جمله عناوین این محصول پرکاربرد در صنعت تأسیسات ساختمانی می باشند که به منظور انتقال هوای تولیدی از دستگاه تهویه مطبوع به فضای مورد نظر به کار می رود و علاوه بر این برای انتقال جریان خروجی و یا برگشت هوای مصرفی نیز به کار گرفته می شوند. لازم به ذکر است که کانال عایق شده نوعی کانال یا داکت هوا می باشد که به منظور افزایش کارایی و قابلیت های آن ازعایق در انواع مختلف و به هنگام ساخت این محصول بهره زیادی برده شده است. همچنین لازم به ذکر است که در پاره ای از مواقع که از کانال های سنتی از جمله کانال گالوانیزه به عنوان انتقال دهنده جریان بهره می بریم و به دلیل اینکه این نوع داکت هوا در فرآیند ساخت عایق کاری نمی شود و هدررفت انرژی آن نیز زیاد است، به عایق کاری بعد از نصب نیاز پیدا خواهد کرد که این گونه را نیز می توان نوعی کانال عایق شده دانست. در ادامه به بیان مزایای کلی کانال عایق شده و مشخصات فنی برخی از پرکاربردترین انواع کانال عایق شده می پردازیم. 

ویژگی های کانال عایق شده 

 • خاصیت ضد حریق، ضد آب و ضد صوت بودن کانال عایق شده 
 • علاوه بر وزن کم و دوام بالا، کانال عایق شده سرعت بسیار بالایی در کانال کشی به دلیل نیاز کم به اتصال دهنده را دارا می باشد. 
 • ضریب انتقال حرارتی کم و قابلیت تحمل دمایی در بازه 150- تا 150+ درجه سانتیگراد کانال عایق شده، امکان کاربرد آن را در تمامی نقاط آب و هوایی میسر می سازد. 
 • نمای زیبا، امکان شستشو و بهداشتی بودن کانال عایق شده، عدم نشتی و سازگاری با محیط زیست امکان کاربرد کانال عایق شده را در مواردی با کاربری های خاص امکان پذیر می سازد. 
 • دارابودن کمترین میزان ضایعات به دلیل عدم محدودیت در سایز و ساخت کانال عایق شده موجب کاربرد آن در کاربری های متنوع تأسیساتی خواهد شد. 

انواع کانال عایق شده 

 • کانال عایق شده پلی اورتان در دو نوع PIR و XPU 
 • کانال عایق شده فنولیک 
 • کانال عایق شده فلکسیبل یا خرطومی هوا در انواع عایق های الاستومری، IFD، پلی استر، کومبی یا روکش PVC، پشم شیشه 
 • کانال عایق شده پلی اورتان 

نام گذاری این نوع کانال عایق شده به دلیل عایق به کار رفته در ساخت آن می باشد که دسته بندی های آن بر اساس ضخامت های به کارگرفته شده درآن که بر ویژگی های کلی آن می افزاید، می باشد که از جمله آنها مقاومت در برابر پارگی، خوردگی و اشعه خورشید و فاقد کندانس رطوبت بودن کانال عایق شده پلی اورتان می باشد. 

 • کانال عایق شده فنولیک 

این نوع کانال عایق شده از یک لایه Phenol و روکش آلومینیومی تشکیل شده است که از ویژگی های کانال عایق شده نیز برخوردار می باشد و به عنوان جایگزین کانال های قدیمی در انتقال هوا به کار برده می شود. 

 • کانال عایق شده فلکسیبل 

این نوع از کانال عایق شده دارای دسته بندی های متفاوتی از لحاظ عایق به کار گرفته شده در این امر می باشد که در واقع مصالح جدید همراه با ویژگی های مناسب جایگزین مصالح عایق کاری قدیم مانند پشم شیشه شده اند که معایب متعددی را دارا می باشد و این نکات منفی در کانال عایق شده با مصالح نوین از بین رفته اند. از جمله این کانال عایق شده با مصالح جدید می توان به بعضی از پرکاربردترین آنها و مشخصات فنی آن ها پرداخت : 

 • کانال عایق شده فلکسیبل با عایق الاستومری  

این نوع کانال خرطومی هوای لمینیت شده با عایق الاستومری محدوده تحمل دمایی از 30- تا 15+ درجه سانتیگراد را دارا می باشد که بهترین گزینه برای کانال کشی داکت اسپلیت و سایر کاربری ها به دلیل خواص منحصر به فرد خود که بر دیگر ویژگی های کلی آن که در تمامی انواع کانال عایق شده وجود دارد، می باشد. فوم الاستومری به کار رفته در ساخت این نوع کانال عایق شده برخلاف عایق پشم شیشه به هیچ وجه در اثر گذشت زمان از بین نمی رود و در فضا پخش نمیشود، علاوه بر این به دلیل ساختار سلول بسته بودن این نوع کانال عایق شده امکان جذب رطوبت یا بخار را نداشته که از این نظر بهداشتی و مناسب اماکن درمانی می باشد که این موضوع نیز برخلاف خواص عایق پشم شیشه می باشد.  در ضمن کار با این نوع کانال عایق شده سبب ایجاد هیچ گونه حساسیت یا مشکلات تنفسی نخواهد شد که موضوع نیز برخلاف ویژگیهای عایق پشم شیشه می باشد. 

 • کانال فلکسیبل عایق شده با عایق پلی استر 

این کانال عایق شده امکان کشش، فشردگی و پیچ خوردگی بالایی را دارا می باشد و مناسب کاربرد در اماکنی با فشار متوسط می باشد. علاوه بر این به دلیل عایق پلی استر به کاررفته در آن قابلیت تحمل دمایی را از 30- تا 80+ درجه سانتیگراد را دارا می باشد. 

 • کانال عایق شده فلکسیبل با عایق پلی اتیلن  

عایق پلی اتیلن به کار رفته در این عایق امکان تحمل دمایی را از 30- تا 150+ درجه سانتیگراد را دارا بوده و علاوه بر این نوعی عایق بهداشتی به سبب عدم امکان لانه گذاری عوامل بیماری زا می باشد. این کانال عایق شده نیز یکی از بهترین جایگزین های کانال فلکسیبل با عایق پشم شیشه می باشد. 

نکته پایانی اینکه شرکتهای متعددی در حال حاضر به تولید کانال عایق شده می پردازند که از جمله آن شرکت پیشگام سپهر(PSB) دارنده گواهی ثبت اختراع کانال عایق شده فلکسیبل با عایق الاستومری در ایران می باشد و علاوه بر این محصولات متنوع دیگری را در این زمینه به بازار ارایه کرده اند که برای دریافت لیست قیمت به روز آن ها می بایست با واحد فروش آن ارتباط برقرار کرد. 

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349