خانهhomeکانال کشی در ساختمان

کانال کشی در ساختمان

کانال کشی در ساختمان

می توان گفت تقریبا در تمام سیستم های تهویه مطبوع، انتقال هوا (هوای سرد و هم هوای گرم ) از طریق کانال کشی در ساختمان انجام می پذیرد. فارغ از نوع ساختمان و در واقع نوع کاربری ساختمان مورد نظر کانال کشی در ساختمان (ducting in building) همواره جهت توزیع و انتقال هوا در سیستم های تهویه مطبوع و یا توزیع و انتقال هوا به کار می رود . و این مورد یعنی کانال کشی در ساختمان وابستگی بسیار زیادی به حرفه ای انجام شدن کانال کشی بر طبق اصل ، موازین و استاندارد های روز جهان دارد.

کانال کشی در ساختمان در واقع برای انتقال هوا می باشد به این ترتیب که جریان هوا بعد از تغییراتی که بر روی آن انجام می گیرد توسط همین کانال کشی در ساختمان از دستگاه های تهویه مطبوع به نقاط مختلف دیگری در ساختمان منتقل می گردد. کانال کشی در ساختمان سیستمی دارد که در ان ابتدا جریان هوا در دستگاه تغییراتی به لحاظ میزان رطوبت و هم چنین میزان درجه حرارت دارد و پس از این تغییرات از مسیر رفت در کانال کشی در ساختمان خارج و وارد محیط شده و پخش می شود. لازم به ذکر است که در این زمان بنا بر ظرفیت محیطی که در ان کانال کشی در ساختمان انجام شده است میزان تغییراتی که بر روی هوا انجام شده است نیز متفاوت می باشد.

در نهایت جریان هوا که وارد محیط شده است و یک جریان هوای تازه و خنک محسوب می گردد دوباره از طریق و از راه مسیر و کانال های برگشت در کانال کشی در ساختمان وارد سیستم و دستگاه تهویه مطبوع می شود تا دوباره تغییراتی به لحاط میزان رطوبت و دما بر روی آن صورت پذیرد. و در این سیستم تهیه مطبوع ما یک فن هم داریم که وطیفه چرخش هوا را بر عهده دارد و موجب نقل و انتقال هوا در کانال کشی در ساختمان می شود. در واقع این چرخش هوا در کانال کشی در ساختمان تماماً با توجه به قدرت فن موجود در اسن سیستم انجام می گیرد تا همواره این هوای تازه در کانال کشی در ساختمان در حرکت و جریان باشد و به خوبی توزیع شود.

کانال کشی در ساختمان ممکن است به روش های مختلف و هم چنینی با تجهیزات متنوعی صورت پذیرد. کانال کشی در ساختمان با استفاده از انواع متنوعی از کانال فلکسیبل صورت می پذیرد. کانال فلکسی که در کانال کشی در ساختمان استفاده می شود می تواند از انواع کانال هایی با سطح مقطع گرد و یا هم چنین مستطیلی باشد که هر کدام نیز می تواند در کانال کشی در ساختمان مزایا و معایبی نیز داشته باشد ولی مسئله مهم در واقع انتخاب بهترین نوع کانال و یا داکت در کانال کشی در ساختمان می باشد که عموماً بسته به سطح حرفه ای و علمی بودن بخش طراحی سیستم های انتقال و تزیع هوا در کانال کشی در ساختمان دارد. کانال هایی که در کانال کشی در ساختمان استفاده می شوند عموماً از ورق های گالوانیزه و یا آلومینیوم ساخته می شوند. انتخاب جنس آلومینیوم معمولا به دلیل کریز از زنگ زدگی در محیط های مرطوب در کانال کشی در ساختمان می باشد تا بتوان کیفیت انتقال هوا را در کانال کشی در ساختمان به حداکثر رساند.

در کانال کشی در ساختمان هوای تازه و مطبوع که در کانال ها و داکت ها در جریان می باشد از طریق دریچه ها وارد یک محیط برای مثال وارد فضای اتاق می شود و بعد از انتقال گرما و یا سرمای خود به محیط (در اینجا فضای همان اناق ) دوباره از طریق دریچه ها وارد مسیر و یا کانال برگشت شده و به این ترتب در کانال کشی در ساختمان در جریان و انتقال می باشد.
جهت محاسبه ابعاد کانال در کانال کشی در ساختمان نیاز استتا به عوامل مختلفی توجه داشته باشیم . یکی از این مسائل توجه بسیار زیاد به سرعت جریان هوا و دبی هوا در کانال کشی در ساختمان می باشد. در کنار این دو عامل ، عوامل دیگری نیز جود درد که از میان آن ها می توان به ضریب افت فشار هوا در کانال کشی در ساختمان اشاره نمود.

در کانال کشی در ساختمان جهت محاسبه ابعاد داکت از روش های مختلفی می توان بهره برد. اما در میان تمام روش های محاسبه ابعاد کانال در کانال کشی در ساختمان دو روش از سایر آن ها مرسوم تر می باشد. روش اول روش سرعتی می باشد که در آن ابتدا سرعت استاندارد هوا در کلیه کانال ها در کانال کشی در ساختمان اعم از اصلی و فرعی را انتخاب می نماییم سپس دبی هوا را محاسبه می نماییم و به این ترتیب با استفاده از مقدار دبی وو سرعت جریان هوا از یکنمودار استاندار میتوان قطر کانال را محاسبه نمود.

روش دیگر روش افت فشار ثابت نام دارد که در این روش نیز با استفاده از یک جدول حاوی مقادیر استانداردسرعت هوا به سرعت مجاز جریان هوا در کانال کشی در ساختمان می رسیم و سپس با استفاده از آن و همچنین مقدار دبی هوا در مسیر اصلی در کانال کشی در ساختمان می توان قطر کانال را بدست آورد.

کانال کشی در ساختمان

به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

ممنون امتیاز ثبت شد 0 / 5. 0

دیدگاهتان را بنویسید

شرکت پیشگام سپهر برساد

مشاوره و فروش
02186017572

09120042710


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/psbduct3/domains/psbduct.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349